PRZYCZYNY SZYBKIEGO PRZYROSTU MASY CIAŁA W OKOLICY BRZUCHA

Szybki przyrost masy ciała w okolicy brzucha może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Przyczyny szybkiego przyrostu masy ciała w okolicy brzucha są związane z czynnikami takimi jak stres, kortyzol, nadmierne jedzenie i coraz bardziej siedzący tryb życia wśród ludzi. Obejmuje to tłuszcz wewnętrzny (trzewny) i zewnętrzny (podskórny) brzucha. Tłuszcz w jamie brzusznej jest związany z zaburzeniami metabolicznymi, zwiększonym ryzykiem chorób serca i cukrzycy typu 2. Zrozumienie przyczyn szybkiego tycia może służyć kontroli masy ciała oraz pozwolić na odwrócenie tego procesu.

Stres
Prawdopodobnie najbardziej znaczącym nowoczesnym czynnikiem przyczyniającym się do przyrostu masy brzusznej jest stres. Zgodnie z Mayo Clinic, stres powoduje, że nasz organizm produkuje znaczne ilości kortyzolu, który służy jako wewnętrzny mechanizm reakcji walki lub ucieczki. Kiedy kortyzol pozostaje w krwiobiegu dłużej niż to konieczne ze względu na długotrwały stres, może stać się to toksyczne. Badania na temat tkanki tłuszczowej na Harvard Medical School wskazują, że zwiększony poziom kortyzolu prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Dłuższy tydzień pracy, niespójne wzorce snu, społeczne obowiązki, prawa i inne działania mogą przyczynić się do ciągłej produkcji kortyzolu, a w przypadku zlekceważenia, ma to ogromnie negatywny wpływ na przyrost masy ciała.

Przejadanie się
Inną przyczyną szybkiego przyrostu masy brzucha jest nadmierna pobłażliwość w czasie posiłku. Amerykanie jedzą więcej, niż kiedykolwiek, a przez fast foody i marketing dla wielu ludzi odłożenie paczki chipsów staje się decyzją nie do pomyślenia. Według podręcznika odżywiania wydanego przez Krajową Federację Trenerów, jedzenie zbyt dużej ilości kalorii w czasie jednego posiłku lub przekąski może spowodować duży skok insuliny i w rezultacie, przerzucenie niewykorzystanych kalorii z powrotem do krwiobiegu, które ostatecznie przechowywane są w postaci tłuszczu. Brzuch jest naturalnym zbiornikiem, a nadmiar kalorii tam przechowywanych prowadzi do wzrostu masy ciała i niezdrowego gromadzenia tłuszczu wewnątrz i na zewnątrz jamy brzusznej.

Brak aktywności
Amerykańska Rada do spraw Ćwiczeń Fizycznych stwierdziła, że siedzący tryb życia jest jednym z największych czynników przyczyniających się do szybkiego gromadzenia tłuszczu zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Bezczynność i zbyt duże spożycie kalorii działa jak podwójne przybieranie na wadze. Bez wystarczającej ilości aktywności fizycznej, dodatkowe kalorie jakie spożywasz są gromadzone w okolicy brzucha. Stres, brak ruchu, przejadanie się prowadzi do szybkiego przyrostu masy brzusznej. Regularne, zdrowe posiłki, systematyczne ćwiczenia i znalezienie czasu, aby odpocząć i odzyskać energię jest najlepszym sposobem, aby zapobiec niezdrowemu przyrostowi masy ciała oraz utrzymać smukłą talię.

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

http://www.dietamedic.pl/przyczyny-szybkiego-przyrostu-masy-ciala-w-okolicy-brzucha/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s