Czym jest choroba wrzodowa?

gastric-ulcer1

Choroba wrzodowa dotyczy bolesnych ran lub owrzodzeń w błonie śluzowej żołądka lub pierwszej części jelita cienkiego, zwanego dwunastnicą.

Co powoduje wrzody?
Nie znaleziono jednej przyczyny powstawania wrzodów. Jednakże obecnie jest jasne, że wrzód jest końcowym rezultatem nierównowagi pomiędzy sokami trawiennymi w żołądku i dwunastnicy. Owrzodzenia mogą być spowodowane przez:
– Infekcje typem bakterii o nazwie Helicobacter pylori (H. pylori)*
– Stosowanie środków przeciwbólowych nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), takie jak aspiryna, naproksen (Aleve, Anaprox, Naprosyn, i inne), ibuprofen (Motrin, Advil, Midol, i inne), i wiele innych dostępnych na receptę. Nawet aspiryna pokryta bezpieczną powłoką może często powodować owrzodzenia.
– Nadmierne wytwarzanie kwasu z gastrynomy**, nowotwory komórek produkujących kwas w żołądku, który zwiększa wydajność kwasu (widoczne w syndromie Zollingera-Ellisona).

Jakie są objawy wrzodów?
Wrzód może mieć lub nie mieć objawów. Po wystąpieniu objawów, mogą one obejmować:
-Gryzący ból lub pieczenie w środkowej lub górnej części żołądka między posiłkami lub w nocy
-Wzdęcia
-Zgaga
-Nudności lub wymioty

W ciężkich przypadkach objawy mogą obejmować:
– Ciemny lub czarny stolec (z powodu krwawienia)
– Krwawe wymioty
– Utratę wagi
– Ostry ból w połowie do górnej części brzucha

Jak poważne są wrzody?
Chociaż owrzodzenia często leczy się na własną rękę, nie powinno ignorować się ich znaków ostrzegawczych. Jeśli nie są właściwie leczone, wrzody mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym:
– Krwawienie
– Perforacja (otwór w ścianie żołądka)
– Niedrożność wylotu odźwiernika, obrzęki lub zranienia, które blokują drogi prowadzące z żołądka do jelita cienkiego.
Stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) może nie powodować żadnego z powyższych objawów lecz inne, bądź żadnych. Ryzyko to jest szczególne w odniesieniu do osób starszych i osób z wcześniejszą historia choroby wrzodowej.

Kto jest bardziej podatne na wrzody?
Możesz być bardziej narażony na rozwój choroby wrzodowej, jeśli:
– Jesteś zakażony bakterią H. pylori
– Przyjmujesz NLPZ, takie jak aspiryna, ibuprofen, naproksen
– Masz w rodzinie osoby cierpiące na wrzody
– Masz inne choroby, związane z wątroba, nerkami, lub choroby płuc
– Pijesz alkohol regularnie
– Masz 50 lat lub więcej

Jak diagnozowane są wrzody?
Lekarz może być w stanie określić, czy masz wrzody po prostu rozmawiając z tobą o objawach. Jednakże, w celu potwierdzenia diagnozy powinieneś zostać poddany jednemu z kilku testów. Po pierwsze, lekarz może poprosić cię byś brał leki blokujące kwasy, takie jak te stosowane w leczeniu zgagi, przez krótki okres czasu, aby sprawdzić, czy objawy ustępują.
Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić procedurę zwaną górną endoskopią. Polega ona na włożeniu małej, oświetlonej rurki (endoskopu) przez gardło do żołądka i szukanie nieprawidłowości. Ta procedura jest zwykle stosowana, jeśli masz poważne objawy choroby wrzodowej.

Lekarze często leczą wrzody bez potwierdzenia diagnozy za pomocą endoskopii. Jeśli przyczyną nie jest NLPZ, to jest bardzo prawdopodobne, że są nią bakterie H. pylori. Lekarz będzie podawał ci leki do zmniejszenia objawów.

Jak leczyć wrzody?
Jeśli nie są właściwie leczone, wrzody mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Istnieje kilka sposobów, dzięki których można leczyć wrzody, np. zmiana stylu życia, ograniczenie nabiału, przyjmowania leków i / lub poddanie zabiegom chirurgicznym, jeśli są konieczne.

Zmiana stylu życia w leczeniu wrzodów
W leczeniu wrzód, najpierw wyeliminować substancje, które mogą być przyczyną wrzodów. Jeśli palisz lub pijesz alkohol, przestań. Jeśli za przyczynę owrzodzenia uważa się NLPZ, należy przestać je brać.

Leczenie wrzodów
– Inhibitory pompy protonowej (PPI). Leki pompy protonowej zmniejszają stężenie kwasu i pozwalają leczyć wrzody. Są to: Prilosec, Prevacid, Aciphex, Protonix, Zegerid, Dexilant i Nexium.
– Antybiotyki. Jeśli masz infekcję H. pylori, stosuje się wtedy antybiotyki. Istnieje wiele kombinacji antybiotyków, które są przyjmowane od jednego do dwóch tygodni wraz z PPI. Pepto-Bismol jest również częścią niektórych schematów leczenia.
– Endoskopia górnego odcinka. Niektóre wrzody można leczyć za pomocą endoskopu.
– Operacja. Czasami operacja jest konieczna, jeśli wrzód utworzył otwór w ścianie żołądka lub jeśli istnieje poważne krwawienie, które nie mogą być kontrolowane za pomocą endoskopu.

Czy picia mleka może pomóc leczyć wrzody?
Nie może, dlatego, że mleko pogarsza jeszcze sytuację. Mleko dostarcza krótką ulgę w bólu, ponieważ powleka błony śluzowe żołądka. Ale mleko może również stymulować żołądek do wytwarzania większej ilości kwasu i soków trawiennych, co może pogorszyć wrzody.

Jak mogę zapobiec wrzodom?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej należy:
– Nie palić.
– Unikać alkoholu.
– Nie nadużywać aspiryny i / lub NLPZ.
– Jeśli masz objawy wrzodów, skontaktuj się z lekarzem.

* Helicobacter pylori (w skrócie Hp, dawna nazwa Campylobacter pylori) – gram-ujemna bakteria o helikalnym kształcie, zaliczana do pałeczek. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne. Obecnie wiadomo, że H. pylori odpowiada w przybliżeniu za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy (źródło: wikipedia.pl)
** Guz gastrynowy (łac. gastrinoma, ang. gastrinoma) – guz neuroendokrynny, drugi co do częstości występowania typ wyspiaka trzustki po insulinoma. Zapadalność wynosi 1:1 000 000/rok. Lokalizuje się głównie w głowie trzustki i dwunastnicy. Wywodzi się z komórki G, Zwykle nie osiąga rozmiarów powyżej 1 cm. Złośliwość ocenia się na 60% przypadków. Jest najczęstszym guzem neuroendokrynnym w zespole MEN1. Guzy gastrynowe mogą wydzielać oprócz gastryny również ACTH. Objawem guza jest zespół Zollingera-Ellisona występujący u około 47% chorych.

 

http://www.dietamedic.pl/czym-jest-choroba-wrzodowa/

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s