Otyłość u dzieci

e1492z48gwc4cwg8k0g0kc0cwwc.600

Około jedno na pięć dzieci ma nadwagę lub jest otyłe, a liczba ta wciąż rośnie. Dzieci mają mniej problemów związanych z wagą niż dorośli. Jednak dzieci z nadwagą są narażone na wysokie ryzyko bycia otyłymi jako młodzież i dorośli, co powoduje ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzycy w późniejszym życiu. Są one również bardziej podatne na stres, smutek, niską samoocenę.

 

Co powoduje otyłość u dzieci?

Dzieci mają problemy z nadwagą i otyłością z różnych powodów. Najczęstsze przyczyny to czynniki genetyczne, brak aktywności fizycznej, niezdrowe zwyczaje żywieniowe lub kombinacja tych czynników. Tylko w rzadkich przypadkach nadwaga spowodowana jest stanem chorobowym, takim jak problemy hormonalne. Badanie lekarskie oraz niektóre badania krwi mogą wykluczyć możliwość chorób jako przyczynę otyłości.

Nie wszystkie dzieci z rodzinną historią otyłości będą miały nadwagę. Dzieci, których rodzice lub rodzeństwo ma nadwagę mogą być wystawione na zwiększone ryzyko nadwagi, ale może to być związane ze wspólnymi zachowaniami rodzinnymi, takimi jak jedzenie i nawyki związane z ćwiczeniami.

Całkowita dieta i poziom aktywności odgrywają ważną rolę w określaniu wagi dziecka. Dziś wiele dzieci spędza dużo czasu nieaktywnie. Na przykład, przeciętne dziecko spędza około czterech godzin dziennie przed telewizorem. Jako, że komputery i gry stają się coraz bardziej popularne, liczba godzin bezczynności może się zwiększyć.

 

Na jakie choroby otyłe dzieci są narażone?

Otyłe dzieci są narażone na szereg warunków, w tym:

  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Wczesne choroby serca
  • Cukrzyca
  • Schorzenia kości
  • Choroby skóry, takie jak potówki, infekcje grzybicze, trądzik

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma nadwagę?

Najlepszą osobą, aby ustalić, czy Twoje dziecko ma nadwagę jest lekarz pediatra. W celu ustalenia, czy Twoje dziecko ma nadwagę, lekarz zmierzy ciężar dziecka i wysokość oraz obliczyć jego” BMI” lub wskaźnik masy ciała, porówna tę wartość do standardowych wartości. Lekarz rozważy również wiek dziecka i wzorce wzrostu. Ocena otyłości u dzieci może być trudna, ponieważ dzieci mogą rozwijać się w nieprzewidywalny sposób.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku z nadwagą?

Jeśli masz dziecko z nadwagą bardzo ważne jest, aby wiedziało, że będziesz je wspierać. Opinie dzieci o sobie często są oparte na opiniach rodziców na ich temat, a jeśli zaakceptujesz dzieci bez względu na wagę, bardziej prawdopodobne jest, że będą czuć się dobrze. Ważne jest również, aby porozmawiać z dziećmi o ich masie, co pozwala im dzielić się swoimi obawami z tobą.

Nie jest zalecane, aby rodzice wyróżniali dzieci ze względu na ich wagę. Zamiast tego, rodzice powinni skupić się na stopniowej zmianie przyzwyczajeń dotyczących aktywności fizycznej i nawyków żywieniowych. Poprzez zaangażowanie całej rodziny, każdy uczy się zdrowych nawyków i dziecko z nadwagą nie czuje się wyróżnione.

 

Jak mogę zaangażować rodzinę w zdrowe nawyki?

Istnieje na to wiele sposobów, ale zwiększenie aktywności fizycznej rodziny jest szczególnie ważne. Kilka sposobów, aby tego dokonać to:

Dawać przykład. Jeśli dzieci widzą, że jesteś aktywny fizycznie i daje ci to radość, są bardziej skłonne do aktywności i pozostają aktywne do końca życia.

Planuj zajęcia rodzinne, które zapewniają każdemu ćwiczenia, takie jak chodzenie, jazda na rowerze lub pływanie.

Bądź wrażliwy na potrzeby dziecka. Dzieci z nadwagą mogą czuć się nieswojo biorąc udział w niektórych działaniach. Ważne jest, aby pomóc dziecku znaleźć aktywność fizyczną, która mu najbardziej pasuje, a która nie jest kłopotliwa lub zbyt trudna.

Zmniejsz ilość siedzących zajęć. Dołóż starań, aby zmniejszyć ilość czasu jaki ty i twoja rodzina spędzacie na zajęciach siedzących, takich jak oglądanie telewizji lub granie w gry komputerowe.

Jakiekolwiek podejście rodzice wybiorą w zakresie walki z nadwagą dziecka, celem jest nie tylko obowiązek aktywności fizycznej i zdrowej diety, ale to, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie ty i twoja rodzina powinna spełniać, by być aktywna i zdrowa.

 

http://www.dietamedic.pl/otylosc-u-dzieci/

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s