ŻYWIENIE NIEMOWLĄT – OD 0 DO 12 MIESIĄCA

0002AL7Q77FIB2CJ-C116-F4-181x102

Żywienie niemowląt polega na dostarczeniu dziecku wystarczającej ilości składników odżywczych podczas pierwszego roku życia. Składniki odżywcze to kalorie, proteiny, tłuszcze, witaminy i minerały. Dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych może je ochronić przed chorobami. Również, pomagają mu one pozostać w dobrym zdrowiu podczas dorastania. Każde niemowlę jest inne. Twoje dziecko może potrzebować mniej lub więcej składników z różnych grup żywności lub może potrzebować specjalnej diety.
Twoje dziecko potrzebuje regularnych wizyt kontrolnych, aby upewnić się, że rozwija się prawidłowo. Skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub dietetykiem jeśli dziecko nie przybiera na wadze. Mogą oni pomóc w przypadku, gdy dziecko ma problemy z przyjmowaniem pokarmów albo nie je wystarczających ilości mieszanki mlecznej każdego dnia. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeśli twoje dziecko ma biegunkę lub wymiotuje, albo jeśli nie chce przyjmować mleka matki lub odpowiedniej mieszanki mlecznej dłużej niż 1 dzień. Może to oznaczać, że nie może przetrawić pokarmu jaki dostaje.
Opieka:
Poniższa lista przedstawia ilość pokarmów jakie większość dzieci powinno otrzymywać do pierwszego roku życia: mleko matki, mieszanki mleczne oraz inne pokarmy. Ten plan żywieniowy dostarcza od 8 do 15 % białka, od 35 do 55 % tłuszczy, od 30 do 50 % węglowodanów, a także odpowiednią ilość kalorii.
Staraj się wprowadzać nowe produkty do diety twojego dziecka nie częściej niż co dwa, trzy dni, aby mieć pewność, że dziecko jest w stanie wszystko poprawnie strawić. Kiedy próbujesz nową żywność, która jest sucha albo gumowata, taka jak masło orzechowe, ser czy wysuszona fasola, pilnuj, aby dziecko się nie udławiło.

Rozmiar porcji: użyj listy rozmiarów porcji zamieszczonej poniżej, aby zmierzyć ilość pokarmu i płynów.
1 – ½ filiżanki (12 uncji) płynu to rozmiar puszki napoju gazowanego
1 filiżanka (8uncji) pokarmu to rozmiar dużej garści
½ filiżanki (4 uncje) pokarmu to około połowa dużej garści
2 łyżki stołowe to około rozmiar dużego orzecha włoskiego
1 łyżka stołowa to rozmiar końca kciuka (licząc od ostatniego zgięcia)
1 łyżeczka to rozmiar końca małego palca (licząc od ostatniego zgięcia)

Dzienna dieta dla niemowląt
Mleko matki albo mieszanka mleczna to jedyne środki odżywcze potrzebne większości niemowląt do 4-6 miesiąca. Dzieci nie powinny pić krowiego mleka lub innych produktów mlecznych do ukończenia pierwszego roku życia. Dziecięce nerki nie są w stanie poradzić sobie z dużą zawartością białka i minerałów aż do pewnego wieku.
0-3 miesiące: 18-32 uncje
4-6 miesięcy: 28-40 uncji
7-9 miesięcy: 24-36 uncji
10-12 miesięcy: 18-30 uncji

Płatki i inne suche, chrupiące produkty: kaszka dla dzieci jest jedynym ziarnem, które można dać dziecku przed ukończeniem przez nie sześciu miesięcy. Inne płatki zbożowe, takie jak: pszenica, jęczmień i owies, można dać dzieciom po ukończeniu sześciu miesięcy.
0-3 miesiące: żadnych
4-6 miesięcy: ¼ – ½ filiżanki płatków (mieszanych)
7-9 miesięcy: 1 – 2 i ½ filiżanki, włączając papkę ziemniaczaną, makaron, ryż, chleb, suchary, tosty, bułki, miękkie mufinki
10-12 miesięcy: 3 – 4 i ½ filiżanki

Owoce:
0-3 miesiące: żadnych
4-6 miesięcy: ¼ – ½ filiżanki, papka
7-12 miesięcy: ½ – 1 filiżanka – papka, w puszkach, lekkie świeże owoce, takie jak banany

Soki:
0-4 miesiące: żadnych
5-8 miesięcy: ¼ – ½ filiżanki
9-12 miesięcy: ½ filiżanki

Mięso, drób, jaja, ugotowana sucha fasola, masło orzechowe:
0-5 miesięcy: żadnych
6-8 miesięcy: 1-2 łyżki stołowe – papka
9-12 miesięcy: ¼ – ½ filiżanki (włączając ser biały i żółty, ryby, jaja, małe kawałki miękkiego mięsa, albo posiekanego mięsa).

Jogurt naturalny:
0-5 miesięcy: żadnych
6-12 miesięcy: 1-2 łyżki stołowe po skończeniu 6 miesięcy

Woda: większość niemowląt otrzymuje wodę z mlekiem matki, z mieszanek mlecznych albo soków. W bardzo gorącym klimacie, dziecko może potrzebować ½ – 1 filiżanki wody, aby uzupełnić braki.
0-5 miesięcy: nie potrzeba, chyba, że w bardzo gorące dni, lub jeśli dziecko ma biegunkę
6-12 miesięcy: tak często jak dziecko chce

Suplementy dla niemowląt: skonsultuj się z lekarzem zanim podasz dziecku suplementy. Zapotrzebowanie na nie zależy od diety dziecka.
Żelazo: od 4 do 12 miesięcy większość niemowląt potrzebuje około 1 miligrama na kilogram (0,9979 kilograma wagi ciała), albo 10 mg dziennie. Włączając w to wszystkie mieszanki mleczne i płatki.
Witamina D: może być potrzebna, gdy dziecko nie przebywa na słońcu. 300 IU dziennie w wieku 0-6 miesięcy i 600 IU dziennie w wieku 6-12 miesięcy.
Fluorek: może być potrzebny, jeśli woda jest uboga we fluorek. Skonsultuj się z lekarzem co do dawki i nazwy produktu.
Witamina B12: może być potrzebna dla dzieci wegetariańskich matek (jeśli matka jest ścisłą wegetarianką). Skonsultuj się z lekarzem co do dawki i nazwy produktu.

 

http://www.dietamedic.pl/zywienie-niemowlat-od-0-do-12-miesiaca/

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s