THE GUARDIAN ANGEL OF CHILDREN – ANIOŁ STRÓŻ DZIECI

children

Anioł Stróż w wierzeniach chrześcijańskich to istota niematerialna – anioł, mająca pośredniczyć między Bogiem a człowiekiem i pełnić funkcję indywidualnego opiekuna.

Wiara w nie opiera się m.in. na tekstach biblijnych. Uważa się, że każdy człowiek posiada swojego anioła stróża (tak głosił m.in. Bazyli Wielki). W Księdze Hioba opisany został jako „obrońca jeden z tysiąca”. Anioł Stróż był motywem ikonograficzny szczególnie popularnym od XVII wieku. Wtedy też zaczęły powstawać modlitwy do Anioła Stróża. Przedstawiany jest głównie w towarzystwie dziecka, czasami osłania je tarczą. Papież Paweł V włączył Świętych Aniołów Stróżów do kalendarza Kościoła katolickiego.

Anioła Stróża nazywa się także regentem człowieka. Według podań wiary judaistycznej człowiek miał trzech aniołów, którzy zajmowali się strzeżeniem go. Nauką zajmującą się pochodzeniem, imionami i zadaniami aniołów jest angelologia. Według tej nauki Anioł Stróż strzeże przeznaczonego mu człowieka, aż do jego śmierci. Jeżeli osoba, która znajdowała się pod jego protekcją trafi do raju, anioł ten awansuje w swojej hierarchii na wyższy szczebel i trafia do chóru aniołów, gdzie oddaje chwałę Trójcy Świętej. Zasady angelologii mówią jasno, że każdy z ludzi ma swego anioła stróża bez względu na to czy dana osoba jest katolikiem, żydem, muzułmaninem czy też nawet ateistą. Istnieją także teorie mówiące o tym, że dany anioł stróż jest podobny do człowieka, którego chroni.

Święto kanoniczne Aniołów Stróżów w kościele rzymskokatolickim i starokatolickim obchodzone jest 2 października.

Anioł Stróż chroni wszystko, co w życiu jest nowe i młode, w szczególności nowo narodzone dzieci. Opiekuje się wszystkim, co zaczyna wzrastać i potrzebuje wsparcia, opieki i delikatności.

Prawdę o istnieniu Aniołów Stróżów potwierdza wydany za pontyfikatu Jana Pawła II nowy Katechizm Kościoła Katolickiego. Już starożytny świat pogański wierzył w duchy opiekujące się ludźmi. W różnym stopniu uznają ich istnienie wielkie religie świata. Zazwyczaj wiarę w istnienie i działanie Aniołów Stróżów łączymy z okresem dzieciństwa – nie ma w tym nic dziwnego, gdyż w naturze dzieci tkwi świadomość łączności z tym, co boskie. Staroegipskie hieroglify dotyczące zmarłych dzieci mówią, że wróciły one tam, skąd przyszły. Wydaje się, że między małymi dziećmi a niebem istnieje naprawdę szczególna więź. Dopiero w miarę dorastania te wrodzone duchowe predyspozycje zanikają u ludzi, gdy doświadczają oni podziału na świat materialny i duchowy. Dla dzieci te dwa światy się przenikają. Gdy matka widzi, że jej dziecko uśmiecha się podczas snu, bywa, że mówi: „Widocznie rozmawia ze swym Aniołem Stróżem”.

Anioł Stróż jest uosobieniem Opatrzności Bożej w stosunku do każdego człowieka z osobna. Od pierwszej chwili życia aż do ostatniej do niego należy czuwanie nad nami, usuwanie wszelkich niebezpieczeństw, które mogłyby przeszkodzić nam w osiągnięciu wiecznego zbawienia. Anioł Stróż kocha nas i zna doskonale naszą duszę, dba także o nasze zdrowie i życie cielesne. Jednak sprawy doczesne podlegają jego opiece tylko o tyle, o ile w jakimś stopniu zależy od nich zbawienie człowieka.

Opieka Anioła Stróża zmienia się w miarę jak człowiek dorasta: najpierw, gdy jest dzieckiem, Anioł Stróż nie musi na ogół bronić jego duszy, która jest bezpieczna od wpływów szatana i świata. Natomiast ciało dziecka jest bezbronne i czuwanie Anioła Stróża jest niezbędne prawie tak samo jak troskliwa opieka matki. Gdy człowiek dorasta, uczy się sam dbać o własne bezpieczeństwo cielesne, ale wystawiony jest na coraz więcej niebezpieczeństw duchowych. Dlatego Aniołowie Stróżowie starają się ochraniać go przed działaniami złych duchów i pobudzać do czynienia dobra.

Anioł Stróż jest naszym bratem i opiekunem, od którego możemy oczekiwać pomocy w każdych okolicznościach. Jest nam pomocny szczególnie w godzinie śmierci i walczy o to, byśmy zeszli ze świata w stanie łaski. Po śmierci aniołowie prowadzą święte dusze do nieba, a te, które muszą jeszcze odbyć pokutę – do czyśćca, gdzie je odwiedzają i pocieszają.

Anioł Stróż chroni życie i zdrowie dzieci i dorosłych, broni przed szatanem, pokusami i grzechem, posługuje się karami, stara się o nawrócenie duszy, zachęca do modlitwy i pomaga w niej, asystuje modlącym się, poucza, pociesza, pomaga w czynieniu dobra i zachęca do wytrwania w dobru, zanosi nasze modlitwy i dobre uczynki przed tron Boży, sprowadza Boże błogosławieństwo, zapowiada zbliżającą się śmierć i czuwa przy człowieku w jego ostatniej godzinie, a po śmierci przenosi jego duszę do nieba.

 

http://www.parasfera.pl/artykuly/244/the-guardian-angel-of-children-aniol-stroz-dzieci

 

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s