Archanioł Rafał

raphael

Rafał (hebrajski רפאל, arabski Israfil, اسرافيل, czeski Archangieł Rafaił) – jeden z archaniołów w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej; jego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. Należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia.

Archanioł Rafał występuje w Piśmie Świętym tylko w deuterokanonicznej Księdze Tobiasza, gdzie pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię Azariasz ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę. Uwalnia również od złych mocy przyszłą żonę Tobiasza – Sarę. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15).

W Kościele prawosławnym archanioł Rafał wspominany jest 8 listopada (Sobór Arcystratega Michała i Niebieskich Sił Bezcielesnych). Kościół rzymskokatolicki wspomina Rafała wraz z archaniołami Michałem i Gabrielem 29 września nadając temu dniu rangę święta. Kościoły starokatolickie, mariawickie i tradycjonaliści katoliccy obchodzą wspomnienie św. Rafaela Archanioła 24 października.

Kościół rzymskokatolicki czci go jako patrona aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.

W sztuce wschodniej archanioł przedstawiany jest jako typowy anioł. Jest młodzieńcem bez zarostu, w tunice i chlamidzie lub przeważnie białej szacie. W dłoniach zazwyczaj trzyma berło i glob. W ikonografii rzadko występuje sam. Zwykle wraz z archaniołami Gabrielem i Michałem w okresie wczesnochrześcijańskim i wczesnośredniowiecznym występuje jako postać asystująca przy tronie Chrystusa lub towarzysząca Mu oraz jako obrońca i stróż przeciwko demonom i innym nieszczęściom. Przeważnie archaniołowie przedstawiani są w takich scenach jak Narodzenie Chrystusa oraz Sąd Ostateczny.

W sztuce zachodniej jako atrybuty Rafał otrzymuje krzyż, laskę pielgrzyma, niekiedy rybę i naczynie. Wiara ludu widzi w nim prawzór Anioła Stróża i adresuje do niego modlitwy o zdrowie duszy.

Kiedy zasilona wiosennym słońcem przyroda przyciąga naszą uwagę promieniując soczystą zielenią, warto zwrócić się do Księcia Zielonego Promienia – Archanioła Rafaela. Jest on jednym z siedmiu Aniołów, którzy mają prawo przebywać przed majestatem Boga. Jak podają stare przekazy, tajemnicza siła władcy zielonego promienia zawiera się w mocy napełniania ludzi wielką, radosną witalnością. Właśnie taką, jaką posiadają wzrastające wiosną rośliny, których wola życia jest tak wielka, że pokonują wszelkie przeszkody, aby wzrosnąć, rozkwitnąć i wydać pożywne owoce. Zadaniem tego Archanioła jest wymiatanie wszelkich chorób ciała i duszy. Jego uzdrawiający promień ma zdolność skanowania naszego ciała. Potrafi dokonywać bezkrwawych operacji, przyśpiesza proces gojenia ran w ciele fizycznym oraz w strukturach energetycznych (aurze i czakrach). Dlatego często jest pomocnikiem uzdrowicieli. Archanioł Rafael pomaga także zakończyć niekorzystne sytuacje, koi ból rozstania. Pozwala szybko zregenerować siły.

Zohar podaje, iż Rafael uzdrawia ziemię i leczy ludzi z chorób. Jego uzdrowicielska siła przejawia się w naturze. Dlatego dobrze zwracać się do niego, gdy przebywamy na łonie przyrody oraz w podróży, bo jest on opiekunem podróżników.

W Kabale i Talmudzie Rafał jest jednym z trzech aniołów, którzy odwiedzili Abrahama. Rafael miał wówczas „za zadanie usunąć dolegliwości patriarchy związane z obrzezaniem”. Był on aniołem, który po potopie podarował Noemu „księgę mądrości” zawierającą wszelką wiedzę z zakresu astronomii, medycyny oraz przepędzania sił mroku. Istnieją tez zapisy mówiące o tym, że to właśnie on podarował królowi Salomonowi pierścień z pięcioramienną gwiazdą, który dawał mu władzę nad demonami. Dlatego Rafael jest jednym z Aniołów przyzywanych podczas egzorcyzmów.

 

http://www.parasfera.pl/artykuly/247/archaniol-rafal

 

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s