Postrzeganie aniołów na przestrzeni wieków

upadly+aniol

Anioły są najbliższe boskości. Znamy ich opisy dzięki mistycznym doświadczeniom. Zapisały się na kartach historii jako istoty pojawiające się w czasie zawieruch dziejowych. Znamy wiele opisów pomocy jakiej anioły udzieliły Żydom w Starym Testamencie. Anioły pomagały także Abrahamowi, Dawidowi, Shadrachowi. Księga Objawienia i apokryfy opisują aniołów jako boskich posłańców, jako przejaw miłości do ludzi. Słowo ‘anioł’ wywodzi się z Greki i brzmi ‘angelos’, co oznacza posłańca.

Pierwsze wzmianki o aniołach można odkryć w religii asyryjsko-babilońskiej, gdzie każda istota boska miała swoich heroldów – uskrzydlone stworzenia, które zstępowały z Niebios na Ziemię i pełniły rolę posłańców. U Babilończyków każdy człowiek miał przypisane bóstwo opiekuńcze: nadnaturalną istotę, która wstawiała się za człowiekiem u bogów, opuszczała go, jeśli źle postępował, a wracała i wybaczała mu, kiedy wyrażał skruchę.

Persowie świat duchowy podzielili na dwie części, obracające się wokół dwóch władców, różnych i sobie przeciwstawnych, według zasady dobra i zła. Władca dobra był otoczony pewną kategorią istot boskich, zwanych ‘Fravashi’, pod wieloma względami przypominających anioły. Każdemu człowiekowi towarzyszy jedna z takich istot, która chroni i wspomaga go w walce z demonami.

W tradycjach Dalekiego Wschodu spotykamy zarówno istoty anielskie jak i demoniczne, które tworzą szerokie i złożone kosmogonie. Świadczy o tym również bogata ikonografia pokrywająca hinduskie świątynie: obok bogów i bogiń przedstawiono nieopisane tłumy drugorzędnych postaci – aniołów i demonów, geniuszy i nimf, bóstw powietrznych i potworów ziemskich.

W mitologii greckiej, a w szczególności w poematach homeryckich, znajdujemy boskie postacie, które spełniają podobne funkcje do aniołów w naszej tradycji religijnej. Filozofowie starożytnej Grecji również wspominają o aniołach. Platon pisał o licznych istotach pośrednich żyjących pomiędzy Niebem a Ziemią. Jest wśród nich Eros, pół-bóg ze starożytnych mitów, często występujący w poematach homeryckich. Jego zadaniem było tłumaczenie i przekazywanie bogom wiadomości od ludzi oraz ludziom od bogów. Chociaż termin ‘anioł’ jeszcze się nie pojawia, znaczenie tych istot, znajdujących się pośrodku drogi między pierwiastkiem boskim i ludzkim, jest już dokładnie określone.

Liczne , wspomniane już elementy, szczególnie te biorące swój początek w religiach asyryjsko-babilońskich i u Parsów, odnalazły się w judaizmie, który zakłada istnienie jedynego Boga zamieszkującego Niebiosa, otoczonego dworem aniołów, swoich ministrów i posłańców. Judaizm i chrześcijaństwo mają wspólną podstawę w Starym Testamencie.

Istnienie aniołów jest w Islamie artykułem wiary, co potwierdza Koran w surze XXXV Stwórca, zwanej też ‘surą aniołów’. Aniołowie siedzą wokół tronu Allacha, z którego oddechu powstali, chwalą go i proszą o przebaczenie grzechów, wykonując w ten sposób w pełni dobrze nam znaną funkcję pośredników.

Anioły od zawsze były częstą inspiracją dla malarzy. Jacek Malczewski namalował obraz pod tytułem ‘Aniele pójdę za Tobą’ – obraz ten nawiązuje bezpośrednio do fragmentu utworu Teofila Lenartowicza ‘Za aniołem’. Hieronim Bosch namalował ‘Wstąpienie do Raju’, które przedstawia wniebowzięcie zbawionych do raju. ‘Zwiastowanie’ Fra Angelico prezentuje Gabriela zwiastującego dziewicy Maryi, że urodzi syna Bożego.

Anioły były obecne w kulturach różnych naród już od zarania dziejów. Nie zawsze nazywane były aniołami, lecz istoty te były opisywane jako stworzenia niosące pomoc ludziom od bogów, gloryfikujące bogów, którzy je stworzyli. Nie nazewnictwo było najważniejsze lecz ich istota oraz funkcje jakie pełniły.

Anioł oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz jak się nazywa ta natura? – Duch. Pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to czym jest, jest duchem, a przez to co wypełnia, jest aniołem’.

św. Augustyn, Enarratio in Psalmos

http://www.parasfera.pl/artykuly/223/postrzeganie-aniolow-na-przestrzeni-wiekow

 

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s