Choroba Hashimoto

hashimotofoto-181x102

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczna choroba, która wpływa na działanie tarczycy. Jest także nazywana przewlekłym limfocytowym zapaleniem gruczołu tarczowego.Tarczyca to mały gruczoł umiejscowiony z przodu szyi. Tarczyca sprawia, że hormony zwane T3 i T4 regulują sposób w jaki organizm zużywa energię. Poziom hormonów tarczycy jest kontrolowany przez przysadkę mózgową, która jest gruczołem wielkości groszku, znajdującym się w mózgu. Sprawia ona, że tyreotropina (TSH) pobudza wydzielanie hormonów tarczycy.

W chorobie Hashimoto system immunologiczny produkuje przeciwciała, które uszkadzają komórki tarczycy i kolidują z możliwością wytwarzania hormonu tarczycy. Z czasem, uszkodzenia tarczycy mogą powodować, że poziom hormonu tarczycy jest zbyt niski. Nazywa się to wtedy niedoczynnością tarczycy. Niedoczynność tarczycy sprawia, że wszystkie funkcje organizmu zostają spowolnione, np. tętno, funkcjonowanie mózgu, tempo w jakim organizm przetwarza pożywienie w energię. Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Jest ona blisko powiązana z chorobą Graves’a, innej autoimmunologicznej choroby oddziałującej na tarczycę.

Jakie są symptomy choroby Hashimoto?

Wiele osób cierpiących na chorobę Hashimoto przez lata nie ma żadnych objawów. Powiększona tarczyca, zwana wolem, jest pierwszym objawem choroby. Wole może powodować, że przód szyi wygląda na opuchnięty. Może je zauważyć lekarz lub ty sam. Jeśli jest duże, może powodować uczucie pełnego gardła albo spowodować trudności w przełykaniu. Rzadko powoduje ból.

U wielu ludzi cierpiących na chorobę Hashimoto rozwija się niedoczynność tarczycy. Mogą mieć na początku łagodne symptomy albo w ogóle żadnych. Lecz z czasem symptomy się nasilają. Objawy niedoczynności tarczycy to:

– zmęczenie,
– przybranie na wadze,
– blada, opuchnięta twarz,
– uczucie zimna,
– bóle stawów i bóle mięśniowe,
– zaparcia,
– suche, przerzedzone włosy,
– obfite krwawienia lub nieregularna menstruacja,
– depresja,
– zwolnione tętno,
– problemy z zajściem w ciążę. 

Kto może zachorować na chorobę Hashimoto?

Choroba Hashimo 7 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Może występować u nastolatek lub młodych kobiet, lecz najczęściej ujawnia się w średnim wieku. Osoby, które zachorowały na chorobę Hashimoto, często mają wśród członków rodziny osoby cierpiące na tarczycę lub inne choroby autoimmunologiczne. Osoby z chorobą Hasimoto, często też, cierpią na inne choroby:

– bielactwo nabyte – choroba, która powoduje zniszczenia komórek, które są odpowiedzialne za kolor skóry,
– reumatoidalne zapalenie stawów – choroba, która ma wpływ na łączenia stawów w ciele,
– choroba Addisona – choroba, która wpływa na nadnercze (gruczoł dokrewny), które produkuje hormony pomagające w stresie oraz regulujące ciśnienie krwi, a także balans soli i wody w organizmie,
– cukrzyca Typu 1 – choroba powodująca, że poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki,
– choroba Graves’a – choroba powodująca, że tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów tarczycy,
– anemia złośliwa – choroba, która powoduje, że organizm nie absorbuje witaminy B12 i nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek,
– toczeń – choroba, która może uszkodzić wiele części organizmu, takich jak np. stawy, skóra, naczynia krwionośne oraz inne organy.

Co powoduje chorobę Hashimoto?

Czynniki wpływające na zachorowanie na chorobę Hashimoto to:

– geny – wiele osób jest bardziej podana na zachorowanie właśnie za sprawą genów. Naukowcy wciąż prowadzą badania, aby dowiedzieć się jaki gen bądź geny są za to odpowiedzialne;
– płeć – może mieć ona duży wpływ, co może tłumaczyć fakt, iż więcej kobiet niż mężczyzn choruje na to schorzenie;
– ciąża – ma ona wpływ na tarczycę. Niektóre kobiety mają problemy z tarczycą po urodzeniu dziecka, lecz z czasem mijają. Jednak około 20% tych kobiet w późniejszych latach zachoruje na chorobę Hashimoto. Sugeruje to, że ciąża może być czynnikiem powodującym chorobę Hashimoto u niektórych kobiet;
– za dużo jodyny lub innych leków – mogą powodować początek choroby tarczycy u ludzi z większą skłonnością zachorowania na nią.
– badania wykazały, że ekspozycja na promieniowanie może powodować autoimmunologiczną chorobę tarczycy, np. promieniowanie od bomby atomowej w Japonii, awaria jądrowa w Czarnobylu, promieniowanie w leczeniu choroby Hodgkina (ziarnica złośliwa – jest to odmiana raka krwi).

Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto?

Jeśli masz objawy choroby Hashimoto, twój lekarz zbada cię i zaleci jeden lub więcej testów. Czasami, rutynowe badania funkcjonowania tarczycy wykryją niewielką niedoczynność tarczycy u osoby nie mającej żadnych objawów. Badania wykrywające chorobę Hashimoto zawierają:

– badanie funkcjonowania tarczycy – badania krwi zostają wysłane do laboratorium, aby sprawdzić czy jest w niej odpowiednia ilość TSH i hormonu tarczycy (T4). Poziom powyżej normy TSH jest znakiem niedoczynności tarczycy. Kiedy tarczyca zaczyna źle funkcjonować, przysadka mózgowa produkuje więcej TSH, żeby stymulować pracę tarczycy, aby produkowała więcej hormonu tarczycy. Przez jakiś czas, tarczyca może produkować hormon, a morfologia wykazuje nieco wyższy poziom TSH z normalnym poziomem T4. Nazywa się to subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Lecz z czasem, uszkodzona tarczyca nie jest w stanie dalej produkować hormonu, więc poziom T4 spadnie poniżej normy a poziom TSH będzie wysoki;
– testy na przeciwciała – próbka krwi zostaje wysłana do laboratorium, gdzie laboranci badają obecność przeciwciał, które mogą sugerować chorobę Hashimoto. Większość ludzi z Hashimoto będzie miało szczególne przeciwciała, których ludzie z inną odmianą niedoczynności tarczycy miało nie będzie. Niektórzy ludzie mają przeciwciała wskazujące na chorobę Hashimoto, lecz ich tarczyca funkcjonuje normalnie. Same przeciwciała nie są symptomem choroby Hashimoto.

Chorobę Hashimoto ciężej jest zdiagnozować u kobiet w ciąży. Niektóre kobiety mają wiele takich samych objawów ciąży jak przy chorobie Hashimoto, takich jak przybycie na wadze, zmęczenie. Nieleczona choroba Hashimoto podczas ciąży może wpływać na rozwój dziecka oraz jego mózgu.Pamiętaj więc, aby powiadomić lekarza o symptomach, które mogą sugerować problemy z tarczycą.

W jaki sposób leczy się chorobę Hashimoto?

Choroba Hashimoto dobrze poddaje się leczeniu. Leczy się ją biorąc jedną tabletkę lewotyroksyny dziennie. Jest to sztuczna forma hormonu tarczycy T4. Jest ona również nazywana zastępczą terapią w tarczycy, ponieważ odtwarza normalny poziom hormonu T4, którego uszkodzona tarczyca nie jest już w stanie produkować. Terapia ta jest stosowana do końca życia pacjenta, każdego dnia w ten sam sposób.

Terapię tę stosuje się w różnych dawkach. Zależą one od:

– wieku,
– wagi,
– stopnia zaawansowania niedoczynności tarczycy,
– innych chorób (jeśli występują),
– zażywania innych leków mogących reagować z lewotyroksyną.

Przed rozpoczęciem leczenia, twój lekarz zaleci ci serię badań, aby móc dobrać odpowiednią dawkę leków. Hormon tarczycy działa w organizmie bardzo powoli, więc może minąć wiele miesięcy od początku leczenia do zaniku symptomów – od wola do zmniejszenia go. Jeśli dawka jest zbyt duża, poziom hormonu tarczycy będzie za wysoki. Nazywa się to nadczynnością tarczycy. Zbyt duża ilość hormonu tarczycy może powodować problemy z sercem i ubytek masy kostnej. Bardzo ważne jest więc, dobranie odpowiedniej dawki.

Kiedy poziom TSH się unormuje, wizyty u lekarza będą rzadsze. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj raz do roku. Zwykle ta sama dawka leku może być stosowana bardzo długo, aż do wieku 70 – 80 lat. Czasem dawka musi być zmieniona ze względu na: ciążę, choroby serca, klimakteryczną terapię hormonalną.

Co się może stać jeśli choroba Hashimoto nie będzie leczona?

Nieleczona, choroba Hashimoto może postępować a symptomy niedoczynności tarczycy mogą się pogorszyć. Dalsze problemy związane z nieleczeniem choroby Hashimoto to:

– bezpłodność,
– poronienie,
– urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi,
– wysoki poziom cholesterolu.

Poważna niedoczynność tarczycy, nazywana obrzękiem śluzowatym, bardzo rzadko może prowadzić do:

– niewydolności serca,
– ataku serca,
– śpiączki,
– śmierci.

Dieta w chorobie Hashimoto

Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto mogą czerpać korzyści z diety bogatej w błonnik, natomiast o niskiej zawartości tłuszczu. Ponieważ błonnik absorbuje wodę, pozwala substancjom szybko przepływać przez system żołądkowo-jelitowy. Może to pomóc w ustrzeżeniu się przed toksynami. Błonnik także wiąże tłuszcz i cholesterol, które zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca. Dieta nisko-tłuszczowa może pomóc osobom z chorobą Hashimoto w kontrolowaniu poziomu cholesterolu, co może oznaczać ogólny lepszy stan zdrowia. Ponieważ pacjenci mają uszkodzony system immunologiczny, dieta wysokiej jakości jest niezbędna dla dobrego zdrowia.

Dieta bogata w błonnik powinna zawierać więcej niż 25 gramów błonnika dziennie. Błonnik powinien być zróżnicowany, powinien zawierać zarówno nierozpuszczalny i rozpuszczalny w wodzie. Dieta wysoko-błonnikowa zazwyczaj zawiera szeroki wachlarz owoców i warzyw, jedzonych ze skórkami, jeśli jest to możliwe, a także: suszone owoce, fasolę, orzechy, pełnoziarniste produkty.

Nisko-tłuszczowa, niskocholesterolowa dieta oznacza, że pacjenci z chorobą Hashimoto powinni kontrolować kalorie poprzez jedzenie tyle, aby utrzymać zdrową wagę. Dodatkowo, tłuszcze pochodzenia roślinnego, takie jak oliwa z oliwek, powinny być używane zamiast masła czy produktów pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol i sól powinna również zostać ograniczona.

Osoby z chorobą Hashimoto powinny również zażywać witaminy i suplementy, które są odpowiednio zrównoważone; witamina z grupy B-kompleks powinna być także włączona do diety, aby wspomóc system immunologiczny.

Jedzenie i leki jakich należy unikać w chorobie Hashimoto

Jest wiele produktów, których ludzie cierpiących na chorobę Hasimoto powinni unikać, gdyż mogą one kolidować z terapią tarczycy. Powinno się unikać orzechów włoskich, nasion bawełny, mąki sojowej. Dodatkowo, suplementy żelaza, wapnia, związki zobojętniające kwas zawierające magnez albo glin, niektóre leki na wrzody albo leki na cholesterol mogą kolidować z absorpcją leków stosowanych w chorobie Hashimoto. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować możliwe efekty zażywania jakichkolwiek suplementów lub leków ze swoim lekarzem.

 

http://www.dietamedic.pl/choroba-hashimoto/

 

Tłumaczenie i korekta: Monika Wosztyl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s